MINARETT ATTACK

 

İSVİÇRE’de minarelerin yasaklanması için 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi minare karşıtları bir de internette “Minareye saldırı” oyunu başlatması tepkilere yol açtı. Oyunu başlatan aşırı sağcı politikacı “Ama müezzine ateş edilmiyor” diye kendini savundu. İSVİÇRE’de minare inşaatlarının yasaklanması konusunda 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi kampanyalarını sürdüren minare karşıtları, internete koydukları “Minareye saldırı” oyunuyla büyük tepki çektiler. “Minarett Attack” adlı oyunda amaç minarelerin yükselmesini ve müezzinin ezan okumasını engellemek. Bunun için müezzinin üzerine gidilip düğmeye basılıyor. İsviçre halkını minare yapımına karşı harekete geçirmeyi hedefleyen oyununun mimarı ise, başında aşırı sağcı İsviçre Halk Partili (SVP) Walter Wobmann’ın bulunduğu inisiyatif. Wobmann gelen eleştirileri değerlendirirken “Oyunda müezzine ateş edilmiyor, sadece bir “Stop” işareti çıkıyor” dedi.

Ürkütücü kampanya Oyunun sonunda “İsviçre minarelerle doldu. Bunun olmaması için 29 Kasım’daki referanduma katılın ve minare yasağına “evet” oyu verin” çağrısı yapılıyor. İsviçre geçtiğimiz haftalarda yine SVP partisinin başlattığı minare karşıtı afiş kampanyası ile gündeme gelmişti. Afişlerin birinde, tesüttürlü bir kadın füzeleri çağrıştıracak şekilde çizilmiş minarelerle bezenmiş İsviçre bayrağının önünde resmediliyor. Afişlerle ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu “Ürkütücü bir kampanya” yorumunda bulunmuştu.

Karşı oy verin İsviçre’de yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 51’i minare yapımına karşı değil ve referandumda “Hayır” oyu verecek. Verilen bilgiye göre halkın sadece yüzde 35’i minare yapımına karşı. Ülkedeki dini cemaatler, aşırı sağcıların isteğinin aksine yasağa karşı oy vermeye çagırdılar. İsviçre İslam Federasyonu Çatı Birliği Başkanı Hisham Maizar “İnsanları aşağılayan iğrenç bir oyun” derken Irkçılığa Karşı Birlik (EKR) Başkanı Georg Kreis “Savcılık ve mahkemeler bu gelişmelere son vermeli” çağrısında bulundu. Ancak gelen tepkilere rağmen dün oyun hala internette oynanabiliyordu. (Hürriyet Avrupa)

İsviçre’de İslam karşıtlığı bilgisayar oyunlarına da yansıdı. Oyunda yerden mantar gibi biten minareler ve ezan okuyan müezzinler vuruluyor… Oyunda puan almak için, yerden mantar gibi biten devasa minarelerin şerefelerinde beliren müezzinleri vurmak gerekiyor. Aksi takdirde sürekli ezan okuyorlar. Oyun, aşırı sağcı kesimi memnun etmiş görünüyor. İnternet forumlarında, “10 bin puan aldım. Şahane! Hayallerim nihayet gerçek oluyor. Mükemmel bir oyun! Bizim kronik alıngan Müslümanlarımız da mükemmel bulur mu acaba?” yorumları dikkat çekiyor. Oyunu deneyenlerin bazıları ise tedirgin: “Daha ne kadar aptal olmak gerekiyor ki; bu oyunla bizi eleştirenlerin eline koz veriyoruz. Bu, hareketimizin işine gelmez.” 29 Kasım’da yapılacak ‘minare referandumu’ için hazırlıklarını yoğunlaştıran Minare Karşıtı İnisiyatifi, İsviçre’yi ikiye bölen ırkçı afişlerden sonra bir adım daha atarak internet sayfası üzerinden saldırılarını sürdürüyor. Ülkede minare yasağı konulması için bu çalışmaya imza atan hareket, bir internet sitesine yerleştirdiği oyunla minareyi hedef gösteriyor.

Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpıyor. Karlı yüksek dağlardan birinin üzerinde İsviçre bayrağı dalgalanıyor. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri. Ancak ‘başlat’ komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükseliyor. Bundan sonrası oyunu oynayana kalıyor. Ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan alıyor. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okuyorlar.

Oyunun arkasında ise afiş faaliyetlerinde olduğu gibi İsviçre Parlamentosu’nda en çok milletvekili bulunduran aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) görülüyor. İnisiyatif Komitesi Başkanı Walter Wobmann, aynı zamanda İsviçre Milli Meclisi’nde bir milletvekili.

SVP’nin bir önceki afiş propagandası ise eleştirilere rağmen Zürih ve Luzern şehirlerinin sokaklarında boy gösteriyor. Söz konusu afişlerde ön planda peçeli bir kadının resmedildiği afişlerin arka planında füze şeklindeki minarelerin, zemini oluşturan İsviçre bayrağını yırtarak yükseldikleri görülüyor.

Zürih şehri, afişleri İslam’ı olumsuz, tehdit edici ve tehlikeli göstermesi sebebiyle gerçeğe uygun görmese de, ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında kabul ettiğini açıklarken, Winterthur, Luzern, Cenevre ve St.Gallen de bu yönde hareket etti. Freiburg, Basel, Lozan ve Yverdon’da ise söz konusu afişlerin kamu alanında asılması yasaklandı.

ÇIKIŞ TARİHİ: Bilinmiyor

ÜLKE: İSVİÇRE

FİRMA: Aşırı Sağcı Politikacılar

PLATFORMLAR: IOS, ANDROID


İsviçre’de geliştirildi. Ülkedeki minare refarandumu öncesinde piyasaya çıktı. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü.Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.